Марія рисує великий профільний портрет Осипа-Романа, в якому відбивається його складна, вразлива натура, тяжкі сумніви в собі, зневіра в людях і в можливості особистого щастя. Портрет далеко не аматорський – він сміливий, розумний, проникливий. Марія серед інших вибирає і його для експозиції своїх робіт на виставці творів учнів школи Новаківського.
Йшла осінь 1928р., час наростання реакції, коли шовіністично настроєні пілсудчики здійснювали криваву пацифікацію, “умиротворення”, влаштовуючи погроми, переслідуючи “невигідних” людей.
Марія присилає Сорохтею до Станіслава, де йому запропоновано місце у приватній українській гімназії, фотографію розгромленого виставочного залу з розкиданими по підлозі уламками картин, меблів, битого скла. “Дорогий професоре, все знищено,- пише вона на звороті. – Якимсь чудом уцілів Ваш портрет…” Можна уявити, як “настрій” портрета відповідав обстановці.
Невдовзі вони побралися (1928рік), і Марія перестала малювати. Однак хист художниці не пропав даремно: М. В. Карп’юк ми завдячуємо відданим зберіганням творчої спадщини О. Сорохтея упродовж довгих і нелегких років її життя. У сім’ї народився син, якого назвали Ярославом. У записнику батька з’являється афоризм: “Той, хто дав життя дитині, стає щодо неї як боржник перед вірителем”.
Мистецтвознавець Олена Ріпко
Виставка творів учнів школи Новаківського до і після погрому.
У молодої сім’ї народився син Ярослав. У майбутньому, ставши інженером, успішно займався живописом і графікою. А згодом народиться дочка Христина, що у кінці п’ятдесятих років стала відомою журналісткою на Прикарпатті. Це вона після тридцятилітнього замовчування імені батька добилася влаштування художньої виставки у Львові, присвяченої його 80-літньому ювілею.
Марія Карп’юк-Сорохтей стала доброю берегинею сімейного вогнища і всіляко підтримувала тепло якого так бракувало О.Сорохтеєві. Коли художника не стало, дружина та його діти дбайливо зберігали спадщину батька що нараховує понад 1000 творів графіки, акварелі та живопису.
Мистецтвознавець Володимир Баран
Марія Карп’юк-Сорохтей з дітьми Ярославом та Христиною.
Єдине, що ретельно спакувала мама після батькової смерті – то були його роботи і все, що торкалося його творчого життя. Власними рисунками й етюдами, виконаними ще в час навчання, бо по одруженню з митцем відклала назавжди олівець і пензель, вона не дорожила, хіба що портретом О.Сорохтея 1928р., що їй таки справді вдався, і ми остаточно переїхали до Снятина та оселилися в бабусі по маминій лінії.
Донька О.Сорохтея Христина-Марія Сорохтей
1943 року Марія Карп’юк виходить заміж за Іллю Самуляка, учителя Снятинської школи. У них народжується донька – Надія.
Останні роки Марія Карп’юк проживала у Києві з молодшою донькою від другого шлюбу – Надією Самуляк. Померла 1978року. Похована в Києві на Лісовому Кладовищі.
Мистецтвознавець, історик Адріяна Грушинська