Знищені твори

Знищення творів Осипа Сорохтея

1920 року Осип Сорохтей виконав портрет Митрополита  Шептицького, який з іншими творами митця зберігався в Українському Національному музеї у Львові. У післявоєнні роки разом з багатьма шедеврами українського образотворчого мистецтва радянська влада їх безпощадно знищила.

                                                                                          Мистецтвознавець, член Національної

спілки художників  України,  член  Національної спілки журналістів України Володимир Баран

Досліджено, що формування збірки пам’яток УСС розпочалося 1915 р. зусиллями Бойової управи УСС у Відні. Переважна частина цієї збірки була передана у 1917 р. на зберігання до Національного музею у Львові; велика колекція творів УСС з 1925 р. зберігалася у відділі військових пам’яток при Музеї Національного товариства ім. Т. Шевченка, а з 1939 р. – розпорошена по фондах Музею визвольної боротьби в Празі та Львівського історичного музею. У серпні 1952 р. за спеціальною вказівкою Комітету у справах культурно-освітніх установ при Раді Міністрів УРСР в котельні Львівської національної наукової бібліотеки було спалено близько 2 300 експонатів зі спеціальних фондів львівських музеїв, до яких входили всі картини художників УСС і твори, присвячені історії українського стрілецтва. Зазначено факти виявлення понад 800 творів стрілецької графіки у спеціальних фондах Слов’янської бібліотеки в Празі (1998 р.), а також поодиноких творів художників УСС у Національному музеєві в Кракові, Львівському історичному музеєві та у збірках приватних колекціонерів в Україні і за кордоном. Кількість вцілілих творів не дає повного уявлення про масштаби та характер діяльності мистецького угруповання УСС.

                                                              Кандидат мистецтвознавства Ксенія  Рожак-Литвиненко

Акція 1952 року демонструє  безприкладну в історії сучасної цивілізації драму поголовного знищення численних  бібліотечних та мистецьких скарбів, учинену совєтським режимом. Протягом трьох днів, з 31 липня до 2 серпня 1952 року, живопис і графіку, вивезені з музею, було спалено у двох печах спеціального сховища бібліотеки, скульптуру розбили у пивниці під приміщенням спецфонду і вивезли на смітник. Для того, щоби зберегти цю акцію у таємниці її було виконано силами відповідальних працівників обкому партії та облліту…

                                                                                                        Автори та упорядники Каталогу

втрачених експонатів  Національного музею у Львові  Володимир Арофікін, Данута Посацька

Серед  сотень  творів живопису, графіки та скульптур відомих  українських митців було знищено 33 графічні роботи Осипа Сорохтея. Їх перелік знайдено у Каталогу втрачених експонатів національного музею у Львові:

Архангел Михаїл. Проект відзнаки УСС

Сотник Семен Горук

Отаман Гр. Коссак

Скрипаль і молодиця

Підполковник Антін Варивода

Сотник Ом. Лисак

Карикатури на січових стрільців – 27шт.

                                                                За даними  авторів та упорядників Каталогу  втрачених

експонатів  Національного музею у Львові  Володимира Арофікіна, Данути Посацької

Література  та електронний ресурс:

Каталог втрачених експонатів Національного музею у Львові / авт.-упоряд. : Володимир Арофікін, Данута Посацька; Національна комісія з питань повернення в Україну культурних цінностей при Кабінеті Міністрів України. — Київ ; Львів : РВА «Тріумф», 1996. — 299 с. : [17] арк. іл.,  С.- 80-81.

http://www.mankurty.com/sven/wp-content/uploads/2019/Binder5.pdf

Рожак-Литвиненко К. Проблема збереження художньої спадщини мистецького угруповання Українських Січових Стрільців (1914 – 1918) / 379 Рожак-Литвиненко Ксенія Богданівна // Ювілей НАОМА: шлях розвитку українського мистецтвознавства (до 130-річчя від дня народження Г. Нарбута) : тези і матеріали доповідей всеукр. наук. конф. молодих науковців, аспірантів і студентів (22 квітня 2016 р., м. Київ) / Мін. культури України, Нац. акад. образ. мист. та архітект. – К. : Фенікс, 2017. – C. 20

http://jrnl.nau.edu.ua/index.php/Design/article/view/14349