Він – художник, графік, карикатурист, доброволець Легіону УСС, котрий залишив світові понад 1000 робіт-символів. Прийшов у світ у чесько-польській родині, але безкомпромісно казав: «Мені ліпше знати, ким я є – поляком чи українцем». Осип Сорохтей, чиє ім’я має ще так багато сказати нашій культурі, за ним ще стільки викристалізуваної філософії.
Вона – одна з найталановитіших вихованок школи Олекси Новаківського, котра на персональну премію Андрея Шептицького стажувалася в Луврі, художниця-модерністка, котра своє життя і творчість поклала на вівтар родинного щастя. Снятинська «королівна живопису» Марія Карп’юк.
Вони – контрастне і дивовижно гармонійне подружжя митців, котрі зустрілися одного разу у Снятині і більше ніколи не розлучалися.
З різних причин їхні імена не ставали на повний ріст в історії українського мистецтва, як і не мали художники за життя спільної персональної виставки. На честь 120-річного ювілею Марії Карп’юк виставка подружжя Сорохтей-Карп’юк приїхала до Снятина, причому саме в той будинок, де вони колись познайомилися – зараз це Снятинський літературно-меморіальний музей Марка Черемшини.
Виставка «Натхненні однією Музою» до Снятина (з грудня по лютий) експонувалася у Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України . І в її концепції багато символічного. Про Осипа Сорохтея мистецтвознавці кажуть, що це митець, якого народила війна (фронти Першої світової). Марія Карп’юк пережила дві світових війни і зберегла свою фантастичну життєлюбність і світло душі, хоча дивилася війні просто у вічі. І зараз, коли нова Україна, про яку так мріялося на початку ХХ століття, знову охоплена полум’ям війни й історія вражаюче повторюється, саме цим художникам є що сказати нам, теперішнім.
Отож, ми запрошуємо вас на відкриття виставки робіт Осипа Сорохтея та Марії Карп’юк «Натхненні однією музою», котра відбудеться 23 вересня, початок о 14.00. Куратори та співорганізатори виставки – родина Сорохтей-Самуляк. Захід здійснюється у співпраці з Музеєм етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
Наша адреса: місто Снятин, вулиця Шевченка, 101. Снятинський літературно-меморіальний музей Марка Черемшини Снятинської міської ради.
Телефон для довідок: 095 244 95 79.
Довідкові відомості можна почерпнути блозі-сайті: https://cheremshyna.blogspot.com