Blog

29.12.2021

Прем’єрний показ фільму “Осип Курилас. Повернення в історію”

28 грудня   у  приміщенні Львівської обласної  бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іванчука на площі Ринок, 9 відбувся  прем’єрний показ фільму “Осип Курилас. Повернення в історію”,  знятого на основі віднайденої та оцифрованої хроніки 1947 року. З жовтня цього року фільм презентували у м. Луцьку, м. Трускавці, в с. Щирець, у Державному історико-культурному заповіднику “Нагуєвичі” та у Львові. Найближчим часом заплановані покази у Раві-Руській, Тернополі, Рівному, а також закордоном –  у Перемишлі, Чикаго та Лос-Анжелесі.

Глядачі мали змогу довідатися про перипетії долі цього  обдарованого українського митця, про навчання у Кракові, про участь у першій світовій війні, про нелегкий побут та злидні  при совєтах. Особливого колориту додають  віднайдені та оцифровані кадри старої плівки, які демонструють життя та скромний побут  немолодого уже , на той час, митця.

Долі Осипа Куриласа і Осипа Сорохтея перепліталися. Незважаючи на суттєву різницю у віці, обидва Осипи покинули свої мирні заняття і без вагань кинулися у вир війни, вступивши у лави Січових стрільців. І якщо Сорохтей, ідучи до війська перервав свої студії у Краківській академії мистецтв, то Курилас, уже   відомий  художник, покинув спокій, добробут,визнання, і три роки перебував в окопах. Обидвоє були  залучені до роботи у «Пресовій кватирі», одним із завдань якої було документування стрілецького життя. Обидвоє були членами, так званої «Артистичної горстки», яка об’єднувала художників, поетів, фотографів і музикантів, що творами своїми прославляли стрілецтво. Обоє не тільки писали портрети стрілецької старшини, але й друкували у стрілецьких часописах  шаржі на своїх побратимів.

Осип Курилас мав нелегке життя. Деякі сторінки його біографії потребують подальшого дослідження.  Цей фільм є прекрасним  початком таких досліджень, рівно ж як і заохоченням до їх продовження.

Фільм розрахований на широку авдиторію, в тому числі на молодь. Як зазначив  у своєму виступі режисер пан Роман Метельський,  40-хвилинний формат  є комфортним для використання у навчальному процесі та демонстрації фільму під час уроків.

Над фільмом працювали:

Автор сценарію – Андрій КРИЖАНІВСЬКИЙ

Зйомки, монтаж та режисура – Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Автор музики – Анастасія ЗДВІЖКОВА

Аранжування та студійний запис здійснено

на студії ZAБAVA RECORDS

Усі охочі оглянути фільм можуть звертатися до Романа Метельського за телефоном+38 067 675 93 84

Новини