Blog

20.12.2021

Виставка  «НАТХНЕННІ ОДНІЄЮ МУЗОЮ» до 120-річчя Марії Карп’юк.

23 грудня о 16.00 в Музеї етнографії та художнього промислу ІН НАН України (м. Львів, проспект Свободи, 15) відбудеться відкриття виставки живопису та графіки подружжя Марії Карп’юк та Осипа Сорохтея «НАТХНЕННІ ОДНІЄЮ МУЗОЮ». Виставка присвячена 120-річчю Марії Карп’юк.

Марія Карп’юк народилася 13 червня 1901 року у м. Снятин в багатодітній родині Василя Карп’юка та Михайлини Алімурки. Маючи потяг і талант до мистецтва, в 1923 – 1928 роках навчалася у школі Олекси Новаківського і була улюбленою ученицею маестро. На стипендію митрополита Андрея Шептицького стажувалася в Парижі 1929 року.

Під час третього року навчання у школі на вакаціях у Снятині Марія познайомилась із відомим художником Осипом Сорохтеєм. Ця подія стала доленосною для обох митців. Три роки «заслання-вчителювання» у Снятині через карикатуру на директора Станіславівської гімназії подарували Осипу Сорохтею найщасливіші моменти в житті. Під час спільних походів на етюди Марія створила портрет Сорохтея, який єдиний уцілів після розгрому виставки «новаківців». «Професор, гратулюю вам, всьо знищено – лише Ви оцілили – якесь провидіння чувало над Вами. Шлю вам знимку з-перед знищення і здоровлю вас… Львів, Мануха Карп’юк. 20.11.1928», – пише Марія Карп’юк у листі до художника.

Символічність цієї події в тому, що надалі живопис у житті Марії Карп’юк відходить на задній план – вона повністю присвячує себе чоловікові і його талантові. Донька Христина пише, що мама після одруження «відклала назавжди олівець і пензель», проте скоріше мається на увазі, що художниця не представляла свої роботи для широкого загалу. На підтвердження тому, що мисткиня продовжує малювати після заміжжя, є портрети її дітей, внуків та інші твори, що зберігаються у приватних колекціях, здебільшого родини, в Музеї Мистецтва Прикарпаття та Снятинському літературно-меморіальному музеї Марка Черемшини.

Виставка «НАТХНЕННІ ОДНІЄЮ МУЗОЮ» унікальна тим, що це – перша персональна виставка художниці. Родина та небайдужі однодумці вперше зібрали та відреставрували колекцію творів художниці. Окремим розділом експозиції стали портрети Марії, які виконав із незаперечною любов’ю Осип Сорохтей, а також його зарисовки сімейного побуту.

Тож запрошуємо до Музею насолодитися містерією творчості Марії Карп’юк та Осипа Сорохтея!

Новини