Виставки Івано-Франківськ, 1971. Виставка творів художника-карикатуриста Осипа Йосафатовича Сорохтея, присвячена 80-річчю з дня народження
Осип Йосафатович Сорохтей народився 28 лютого 1890 року в селі Баранчиці Самбірського повіту на Львівщині в сім’ї залізничника. З часом родина Сорохтеїв переїхала на постійне проживання до міста Станіслава (тепер Івано-Франківськ), де О.Сорохтей закінчив початкову школу і учительську семінарію. Палка любов до малярства, яка проявилася в Осипа з раннього дитинства, привела його до Краківської Академії мистецтв. Закінчив він її з відмінною оцінкою в 1920 році. В тому ж році після складання екзамену на право викладання малювання О.Сорохтей повертається до Станіслава і працює вчителем малювання в українській гімназії. Тут він створює численні жанрові композиції, сцени з життя міської та сільської бідноти, серію малюнків з історичного минулого. Малює в основному в техніці рисунку – олівцем, тушшю, аквареллю.
Цікава серія натюрмортів, скомпонованих з предметів побуту і знарядь праці. В них акцентується увага на своєрідній композиції і кольористичному вирішенні. Багато працює художник над портретами, в трактуванні яких він намагається відійти від натуралістичного портрету як такого.
В багатьох графічних портретах, виконаних О.Сорохтеєм, бачимо поєднання елементів дружнього шаржу і гротескної форми. Ці ж риси позначились і на серії портретів українських письменників та діячів культури.
Те, що художник застосовує жанр дружнього шаржу, не повинно викликати сумніву в ставленні Сорохтея до цих людей. Тут гротеск йде в парі з філософським розкриттям образу, спирається на конкретизацію певних життєвих рис та ситуацій.
Активно працює художник і в жанрі карикатури, яку спрямовує проти реакційних елементів. Свої карикатури він надсилає у львівські сатиричні видання.
З 1926 року Сорохтей працює у м.Снятині. Тут народжується серія мальованих пейзажів Прикарпаття і жанрових композицій з народного побуту. Ці його малюнки досить точні в передачі побутової та історичної дійсності. Сюди належать серії акварелей і графічних малюнків, з яких виділяються: “В городі”, “Зустріч”, “Везуть сіно”, “Рубають дрова”, “Інвалід”, “Безробітні”.
За період 1930-1939 років художник створює велику кількість жанрових творів, основною темою яких є знедолений галицький робітник: “Направляють дорогу”, “Брукують вулицю”, “Ріжуть дрова”, “Сцена на вулиці”, “У коваля”, “Фірман”, “Штукатури” та інші. В цих творах художник рельєфно вирисовує обличчя окремих фігур, немов вихоплює їх безпосередньо із самого життя.
Цілий ряд графічних серій художник присвячує сценам полювання, циркових вистав, зображенню різноманітних тварин, в яких завжди бачимо гостроту виразу і щирість сприйняття.
Помер Осип Сорохтей 27 листопада 1941 року.
Мистецька спадщина художника є вагомим вкладом у скарбницю українського образотворчого мистецтва.
Михайло Фіголь